Zošit hesiel– zapisujte si všetky Vaše heslá od internetových stránok po domáci trezor. Čokoľvek, s čím budete mať problém zapamätať si, môžete do zošita napísať.
Poznámkové papieriky -, ak nemáte veľa hesiel ani spoločnosť okolo seba, v ktorej záujme by mohlo byť dostať sa Vám do PC a niečo poškodiť, môžete si na farebný lepivý papierik Vaše heslo napísať a voila, vždy keď prídete k počítaču, budete ho mať nalepený na klávesnici alebo pracovnom stole.
Všade rovnaké heslo – ak to nie je nevyhnutné, používajte zakaždým rovnaké heslo. Ustanovte si jedno obľúbené, ľahko zapamätateľné a využite ho všade.
Bohužiaľ, niektoré stránky po Vás chcú heslá s veľkým, malým písmenom, číslami, znakom aj medzerou zároveň, ale tomuto sa nedá vyvarovať. Akúkoľvek výnimku z Vášho hesla si zapíšte.
Nepíšte si heslo do počítača– ak si heslo na odomknutie PC zapíšete do poznámky v počítači, pri odblokovaní nie je nápomocné. Na druhú stranu, môžete si naň zapísať heslá na mail alebo Facebook.
Použite niečo, čo vidíte vždy pri otvorení počítača– ak Vám na myseľ nejde žiadne heslo, hocaké slovo, ktoré máte napísané hneď ako sa pozriete na obrazovku: značka PC, typ SD karty, typ pamäte alebo počet USB vstupov, môžete použiť.
Zapíšte si ho do mobilu – ten máte takmer vždy pri sebe. Takto môžete zapísať aj PIN na kreditku. Samozrejme, nemusíte napísať do poznámok ‘kreditka PIN:’, ale môžete ho zakódovať napríklad do vymysleného telefónneho čísla.
Povedzte ho členom rodiny– ak nemáte problém s tým, že o hesle budú vedieť aj ostatní, môžete im ho prezradiť a oni Vám v ťažkej chvíli pomôžu.
A ČO ROBIŤ, KED UŽ NIE JE VÝCHODISKO?
Ak naozaj heslo do svojho konta, mailu alebo internetovej farmy nemáte, ešte vždy si môžete vybrať možnosť “zabudol som heslo“(všetky stránky ju ponúkajú) alebo si vytvoriť nový účet. Toto nevyužijete odomknutí počítača, obávam sa, že keď na ten neviete heslo, pomôže už len servis alebo veľmi skúsený priateľ.